Duży monitor — sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć

Zastanawiasz się, czy duży monitor może sprawdzić się w Twoim przypadku? Nie jesteś jedyny. Szerokie monitory cieszą się ogromną popularnością, ale wiele osób nadal ma wątpliwości, czy do dobry wybór w ich sytuacji. W tym artykule dowiesz się, jakie monitory o dużym ekranie znajdziesz w ofercie sklepów, co właściwie kryje się za tym pojęciem oraz w jakich sytuacjach duży monitor będzie najlepszym wyborem.

Duży monitor — definicja i najważniejsze cechy

Jakie monitory zaliczamy do dużych urządzeń? Sprawa nie jest taka oczywista. W tym wypadku bierze się pod uwagę przede wszystkim dwa parametry: proporcje obrazu oraz przekątną monitora. Na rynku dostępne są dwa rodzaje dużych monitorów, czyli modele panoramiczne i ultrapanoramiczne. Monitor panoramiczny jest najpopularniejszy ze względu na proporcje 16:9, która jest niezwykle uniwersalna. Drugi typ monitorów to urządzenia ultra wide o proporcji 21:9. W ich przypadku ekran jest jeszcze szerszy, ale nie zawsze jest to zaletą.

Czy szeroki monitor nadaje się do pracy?

To pytanie pada niezwykle często. Wiele osób rozważa zakup szerokiego monitora właśnie z myślą o home office, ale pojawiają się wątpliwości, czy to faktycznie trafiony wybór. Prawda jest taka, że szeroki monitor komputerowy w większości przypadków podniesie szybkość wykonywania obowiązków w ramach pracy. Większy ekran LCD zapewni Ci więcej miejsca na kolejne otwarte karty i programy, dlatego przestaniesz tracić czas na szukanie odpowiedniego okna. Nie musisz już wybierać, jaka karta w tym momencie jest najważniejsza — możesz otworzyć ich kilka bez utraty widoczności.

Wiele osób chwali sobie monitor do pracy, bo znacząco podnosi ich produktywność. Ostatecznie, warto zastanowić się, ile faktycznie miejsca potrzebujesz na monitorze i ile godzin łącznie spędzasz na wykonywaniu swoich obowiązków.

Duży monitor do rozrywki — czy faktycznie to najlepszy wybór?

Drugim najważniejszym powodem, dla którego użytkownicy często wybierają szeroki monitor, jest szeroko pojęta rozrywka. Oglądanie filmów, seriali, programów granie w gry czy przeglądanie YouTube’a — monitor panoramiczny sprawi, że wszystko staje się jeszcze wygodniejsze. Najnowsze filmy wyświetlane na panoramicznym ekranie wyglądają o niebo lepiej, a monitor o odpowiednich parametrach sprawi, że wszystkie gry będą płynniejsze i przyjemniejsze dla oka.

Podsumowanie

Monitor panoramiczny to bardzo dobry wybór praktycznie dla każdego — od fanów gier, przez pracowników biurowych, jak i twórców szeroko pojętego contentu po godzinach. Odpowiednie urządzenie wpływa nie tylko na ilość miejsca a ekranie, która pozwala nawet zastąpić dwa monitory, ale również na wrażenia wizualne podczas grania, edycji zdjęć czy oglądania filmów.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.