Rozwój informatyki kwantowej przysłużył się powstaniu niezwykle wydajnego komputera, przewyższającego wszystkie nam znane. Czym jest komputer kwantowy i jaka zachodzi między nim a klasycznym różnica? Czy jest on gdziekolwiek wykorzystywany?
Czy możemy liczyć na komercyjny boom na tego typu sprzęt? Czy wiążą się z nim jakieś niebezpieczeństwa? Warto rzucić okiem na ten szalenie ciekawy wątek. Ostatecznie informatyka kwantowa dała podwaliny pod kolejną ewolucję technologiczną.
Charakterystyka komputerów kwantowych
Jeśli przyjrzeć się teorii, komputery kwantowe służą rozwiązywaniu o wiele bardziej skomplikowanych problemów niż komputery tradycyjne.
Różnica zachodząca pomiędzy tymi dwoma typami sprzętów polega na podejściu do obliczeń. Klasycznie rozumiane komputery działają na bazie przyjmowania wartości 0 i 1. Komputery kwantowe z kolei korzystają z bramki logicznej. Opierają się na wartościach 0 i 1 w tym samym czasie. To jednak nie wszystko, bo mogą przyjmować rozmaite wartości pomiędzy tymi dwoma wymienionymi i to w nieskończonej liczbie. W informatyce nazywa się to superpozycją. W praktyce oznacza to, że mogą wykonywać wiele operacji jednocześnie. Przewaga komputerów kwantowych jest niezaprzeczalna.
Komputery kwantowe – szanse i zagrożenia
Możliwości komputerów kwantowych dostrzeżono już w branży finansowej i farmaceutycznej. Wykorzystywane są właśnie w tych branżach i docenia się ich możliwości rozwiązywania skomplikowanych problemów. Wzrost zainteresowania tą technologią jest wyraźny i należy się spodziewać, że wkrótce komputery kwantowe zostaną zaimplementowane w innych gałęziach gospodarki.
Na razie nic nie wskazuje na komercyjne zastosowania tego typu technologii. Komputery te są bardzo drogie i wymagają konkretnych warunków związanych z chłodzeniem. Są jednak na tyle szybkie, że mogą bez problemu złamać każde hasło i każdy kod. W rękach nieuczciwej konkurencji mogą stanowić poważne zagrożenie.
Czekam z niecierpliwością aż komputer kwantowy trafi do masowego użytku