Jak wybrać sprzęt komputerowy do firmy?

Dobór sprzętu komputerowego powinien uwzględniać przede wszystkim profil firmy, a także jej wielkość tak, aby był dobrze dopasowany do specyfiki branży i spełniał wymagania najczęściej wykorzystywanych w przedsiębiorstwie programów. Z tego powodu nieco inne modele sprawdzą się w na przykład w biurze rachunkowym, inne z kolei w pracowni architektonicznej, czy firmie IT. Wybierając sprzęt komputerowy do firmy, warto jednak wziąć pod uwagę kilka aspektów. O czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

Zastosowanie sprzętu komputerowego

Podczas wyboru sprzętu komputerowego do firmy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Bez wątpienia najważniejszym kryterium doboru takich urządzeń jest określenie, do czego ten sprzęt będzie wykorzystywany. Jeżeli szukamy modelu, który używany będzie do edycji tekstu, przeglądania stron internetowych czy tworzenia arkuszy kalkulacyjnych, wówczas możemy postawić na standardowy model o średnich parametrach technicznych. Jeżeli jednak poszukujemy sprzętu do profesjonalnych zadań, na przykład modelowania grafiki 3D, a więc komputerów do biur architektonicznych, budowlanych czy firm zajmujących się innym typem projektowania, wówczas musimy postawić na sprzęt o dużej mocy, który wyróżnia się nie tylko doskonałymi parametrami technicznymi w zakresie pamięci RAM czy grafiki, ale również dobrym dyskiem SSD i szeregiem innych funkcji.

Kiedy już określimy, w jakim celu będzie wykorzystywany w naszej firmie sprzęt komputerowy, możemy zastanowić się również nad tym, co zrobimy ze starszymi wersjami urządzeń, których chcemy się pozbyć. Możemy skorzystać z usługi takiej jak odkup sprzętu. Dzięki temu będziemy mogli odzyskać część środków, a dodatkowo otrzymamy protokoły z trwałego zniszczenia zapisanych na starych sprzętach danych.

Jaki rodzaj komputera wybrać do firmy?

Wybierając sprzęt komputerowy do firmy, musimy zastanowić się również nad tym czy lepiej postawić na standardowe komputery stacjonarne, czy laptopy. Ta pierwsza opcja sprawdza się w przypadku kiedy wszyscy pracownicy wykonują swoje obowiązki w siedzibie firmy i mają wyznaczone określone miejsca pracy. Jeżeli jednak pracownicy często zmieniają miejsce pracy w ciągu dnia, przemieszczając się między różnymi pomieszczeniami, a dodatkowo część obowiązków wykonują zdalnie, w podróżach służbowych lub u klientów, wówczas powinniśmy wyposażyć ich w laptopy.

Czym kierować się wybierając sprzęt komputerowy do firmy?

Podczas wyboru sprzętu komputerowego do firmy, powinniśmy zwrócić uwagę na podzespoły takich modeli. Jednym z najistotniejszych jest procesor, w przypadku którego należy zwrócić uwagę na jego rodzaj i liczbę rdzeni czy taktowanie. Niezwykle istotna jest również RAM, czyli pamięć podręczna, a także dobór odpowiedniego systemu operacyjnego. W przypadku bardziej profesjonalnych zastosowań sprzętu komputerowego musimy zwrócić uwagę również na dysk SSD, kartę graficzną czy system chłodzenia. Pamiętajmy, by wymieniając komputery w firmie, usunąć z nich wszelkie dane wrażliwe. Takie działanie oferują m.in. firmy w ramach usługi odkupu sprzętu.