Recenzja dysku SSD Patriot P400

Patriot P400 to mocny, średniej klasy dysk PCIe 4.0, który nadaje się zarówno do PS5, jak i komputerów PC. Pokazuje, że niedrogi dysk bez pamięci DRAM z wydajnym kontrolerem SSD i dobrą pamięcią flash może być szybki bez kompromisów.

SSD Patriot P400 – dlaczego warto?

Plusy dysku SSD Patriot P400

  • Dobra cena
  • Dobra trwałość i ogólna wydajność
  • Bardzo wysoka wytrzymałość

Wady SSD Patriot P400

  • Niektóre problemy z poborem mocy
  • Ma zdolną konkurencję

Patriot P400 to podstawowy dysk SSD PCIe 4.0, który został zaprojektowany w przystępnej cenie dla konsoli PlayStation 5 (PS5) lub budżetowych komputerów. P400 jest na tyle tani, że stanowi dobry wybór dla nowych nabywców, którzy chcą dysku NVMe, który wykonuje pracę bez żadnych fanfar.

SSD Patriot P400 – wyższa wytrzymałość, ale marne chłodzenie

P400 nie ma pamięci DRAM i ma krótszą gwarancję niż jego rówieśnicy, do których należą Adata Legend 840 i ATOM 50, a także niedawno recenzowany HP FX900. Rekompensuje to wyższą wytrzymałością, ale rozwiązanie chłodzące P400 pozostawia coś do życzenia. Niemniej jednak spodziewamy się, że jego wydajność jest więcej niż wystarczająca dla większości użytkowników, a cena jest konkurencyjna.

Budżetowa przestrzeń NVMe SSD ma wielu pretendentów, w tym WD SN570 i Samsung 980 w kategorii PCIe 3.0. Tymczasem WD SN770 pozostaje potężnym przeciwnikiem w obozie PCIe 4.0. Jeśli jednak absolutnie potrzebujesz przepustowości lub chcesz tani dysk do PlayStation 5, będziesz skłaniać się bardziej ku temu ostatniemu lub dyskowi takiemu jak P400. Dyski te są wyceniane mniej więcej tak samo, z wyjątkiem SN570, który jest nieco tańszy, co czyni go dobrym kompromisem w stosunku do Samsunga 980.

Bliższe spojrzenie dzięki SSD Patriot P400

P400 jest pokryty grafenową etykietą, która działa jako rozpraszacz ciepła, choć jest ona mniej znacząca niż grafenowa wyściółka FX900. Podobne dyski firmy ADATA wykorzystują zamiast tego metalowy rozpraszacz ciepła, który przynajmniej wydaje się być nieco bardziej funkcjonalny. Pod etykietą P400 widzimy kontroler pozbawiony pamięci DRAM oraz dwa pakiety NAND. Z tyłu dysku znajduje się druga etykieta, która przedstawia podstawowe informacje o dysku.

InnoGrit IG5220 to pozbawiony pamięci DRAM, podstawowy kontroler SSD PCIe 4.0 przeznaczony dla tańszych dysków. Mimo to, jest on o włos od tego, co jest dostępne na PCIe 3.0, z wyższą szczytową przepustowością i imponującym IOPS. Kontroler ten okazał się popularny, ponieważ wypełnia lukę, którą kiedyś wypełniał Phison E16, choć bez pamięci DRAM. W rzeczywistości ten kontroler pomógł zapoczątkować nową erę szybkich kontrolerów bez DRAM, mimo że wcześniejsze dyski WD Blue były całkiem dobre.