Recenzja Raspberry Pi Pico W – wbudowane Wi-Fi pojawia się w Pico

Solidny sprzęt, dobre oprogramowanie i dostęp do Wi-Fi sprawiają, że ta stopniowa aktualizacja podnosi Raspberry Pi Pico do rangi naprawdę wszechstronnej płytki rozwojowej.

Trzeba przyznać, że kiedy Raspberry Pi Pico pojawił się pod koniec stycznia 2021 roku, miał dwa rażące pominięcia. Pierwszym był brak przycisku reset (oczywiście można dodać własny), ale największym przeoczeniem było Wi-Fi. W erze płytek IoT wielkości miniaturki, czuło się, że Raspberry Pi Pico jest do tyłu. W naszej recenzji Raspberry Pi Pico zaznaczyliśmy brak Wi-Fi jako minus, ale nadal kochamy mikrokontroler za 4 dolary, który przyniósł światu RP2040 SoC.

Udana niespodzianka na wakacje

Z niespodzianką w postaci premiery w czerwcu 2022 roku, widzimy nowe Raspberry Pi Pico, tym razem poprawiające jedno z zaniedbań. Raspberry Pi Pico W to mikrokontroler za 6 dolarów, który wygląda podobnie jak jego poprzednik, ale pod malutką srebrną obudową kryje się układ Wi-Fi, który przenosi Pico w świat IoT. Może nie jest to pierwsza płytka RP2040 oferująca Wi-Fi – ale jesteśmy pewni, że Raspberry Pi Pico W trafi prosto na naszą listę najlepszych płytek RP2040.

Podczas globalnego niedoboru chipów, SoC RP2040 Raspberry Pi był pod dostatkiem. Raspberry Pi nawet użył chipa w jego Build HAT Lego kompatybilne płyty dla Raspberry Pi z powodu malejących zapasów mikrokontrolera STM32. Założyciel i prezes Pi, Eben Upton, powiedział, że mogą wyprodukować tysiące układów RP2040. Jest to wyraźny kontrast z innymi Raspberry Pis, które są często w niedoborze. Raspberry Pi Pico W może zastąpić wiele projektów opartych na Raspberry Pi Zero W, takich jak roboty o niskiej mocy i projekty zbierania danych.

Rozpoczęcie pracy z Raspberry Pi Pico W

Jeśli kiedykolwiek używałeś ESP8266, ESP32 lub innej płytki z Wi-Fi kompatybilnej z MicroPythonem, zauważysz, że Pico W jest dokładnie taki sam. Podążaliśmy za przykładowym skryptem, aby połączyć się z naszą siecią Wi-Fi i zauważyliśmy, że był to magazyn MicroPython.Wszystko, co trzeba było pięć linii MicroPython i nasz Raspberry Pi Pico W był szczęśliwie podłączony do Internetu.

Ogólne wykorzystanie Raspberry Pi Pico W

Raspberry Pi Pico W pochodzi jak każdy inny Pico, bez pinów nagłówkowych. Oznacza to, że musimy wyciągnąć lutownicę i przylutować 40 pinów GPIO gotowych do podłączenia do breadboardu. Zrobiliśmy to przy użyciu naszej lutownicy Pinecil i po podłączeniu przez port micro USB (wciąż żałujemy, że Pico nie ma USB-C), podłączyliśmy pasek WS2812B (NeoPixels) do projektu. Używając stworzonej przez społeczność biblioteki MicroPython, wkrótce mieliśmy te diody LED RGB zmieniające kolor i pulsujące światłem.