Monitor dla gracza a zwykły – czym się różnią i jaki wybrać?

Zastanawialiście się jaki monitor do gier wybrać. Czym się różnią i jakie parametry najlepiej wybrać. Tego dowiecie się w tym artykule

Monitor zwykły a gamingowy – czym się różnią?

Zapewne zadajecie sobie pytanie czym tak w ogóle monitor gamingow wyróżnia się na tle waszego zwykłego sprzętu z biura. Odpowiem wam na to pytanie a różnica miedzy takimi monitorami jest duża. Monitory gamingowe są o wiele szybsze, szybciej reagują na ruch myszy i klawiatury, ich odświeżanie wynosi powyżej 60 Hz co oznacza, że na sekundę jesteśmy wstanie ujrzeć aż do 360 nowych klatek, gdyż takiej prędkości monitory mamy już na rynku. Monitory gamingowe są też często wyposażone w przydatne i ciekawe funkcje jak G-sync czy FreeSync, mają wyższą rozdzielczość i względnie lepsze kolory.

Jaki monitor dla graczy wybrać?

Najpierw należy zadać sobie pytanie czego oczekujemy po naszym sprzęcie, czy ma on mieć duże odświeżanie, czy wysoką rozdzielczość. Obecnie pogodzenie tych dwóch kwestii jest wysoko kosztowne i często cena takiego monitora może przeważyć wartość komputera.

Jeśli przykładowo podjęliśmy decyzję, że naszą docelową rozdzielczością na której chcemy grać jest Full HD możemy przejść dalej do wyboru matrycy mamy 3 rodzaje matryc TN, VA, IPS. Każda się czymś różni przykładowo na matrycy TN powstają najtańsze i najszybsze monitory, lecz jakość ich gamy i wyświetlanego obrazu jest kiepska, a czerń przypomina bardziej kolor szary. Matryca VA wyróżnia się natomiast znakomitą czernią oraz średniej jakości kolorami i gammą, znajdziemy przykłady monitorów z matrycami VA 240hz. Natomiast matryca IPS wyróżnia się najlepszą jakością wyświetlanego obrazu i kolorami, matryce typu IPS posiadają również duży czas odświeżania, lecz wszystko to będzie nas kosztować najwięcej, gdyż matryce IPS są przeważnie najdroższe.

Jeśli mamy już za sobą kwestie wybrania rozdzielczości matrycy i odświeżania zostaje nam już tylko wybranie odpowiedniego monitora. Osobiście uważam, że w tym momencie pomocne będę opinie innych użytkowników i recenzentów.