Python czyli język programowania dla początkujących – od czego zacząć jego naukę?

Jeżeli zawsze interesowały cię komputery, informatyka i myślałeś o rozpoczęciu swojej przygody z programowaniem, język Python może okazać się bardzo dobrym wyborem.

Dlaczego warto zacząć naukę programowania od Pythona?

W ostatnich czasach osiągnął on niesamowitą popularność, w Internecie możemy znaleźć ogrom poradników dotyczących jego używania, również w języku polskim, a poza tym firmy często poszukują programistów właśnie tego języka. Zatem czym charakteryzuje się Python i jak rozpocząć jego naukę?

Język Python – charakterystyka

Python należy do rodziny języków wysokopoziomowych. Oznacza to, że jego składnia, oraz funkcje, z których będziemy w nim korzystać, są bardzo proste w użyciu i łatwe do zrozumienia dla początkującego programisty. Dodatkową cechą sprzyjającą nowicjuszom jest fakt, że w Pythonie nie trzeba deklarować typu zmiennej przed jej użyciem. Możemy dzięki temu skupić się na tym, jaki algorytm chcemy zaprogramować, a nie jakiego typu danych do tego użyć. Warto również wspomnieć, że język programowania Python należy do rodziny języków skryptowych.

Oznacza to, że wszystkie operacje wykonywane są podczas uruchomienia napisanego kodu, a nie są kompilowane wcześniej, jak w przypadku innych języków.

Od czego zacząć naukę Pythona?

Posiadając już wiedzę na temat tego, czym charakteryzuje się język Python, możemy przystąpić do jego nauki. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy poczynić jest przygotowanie sobie środowiska programistycznego.

Polecanym dla początkujących środowiskiem będzie „PyCharm”. Instrukcja jego instalacji dostępna jest na stronie producenta. Sam program jest bardzo przyjemny w obsłudze. Kiedy będziemy już posiadać całe potrzebne oprogramowanie, powinniśmy odnaleźć dogodny dla nas kurs – płatny, lub bezpłatny. Jeżeli chcemy uczyć się Pythona na własną rękę, powinniśmy zapoznać się z jego dokumentacją, która znajduje się na stronie internetowej dedykowanej językowi Python.