C# – język programowania od informatycznego giganta

C# to język programowania stworzony i wspierany przez firmę Microsoft – znaną praktycznie każdemu korporację produkującą oprogramowanie oraz sprzęt informatyczny. Powstał on w odpowiedzi na rosnący na popularności język Java od firmy Oracle. Obok tych dwóch, równie popularnym w informatycznym świecie jest język Python. Czym zatem charakteryzuje się C# oraz czy warto poświęcać czas na jego naukę?

Cechy charakterystyczne języka C#

Jest to język w pełni oparty na klasach i obiektach. Oznacza to, że każda zmienna, którą utworzymy podczas programowania, jest obiektem jakiejś klasy, a sama klasa to zbiór atrybutów i metod, które są przypisane do każdego z jej obiektów.

Programowanie obiektowe jest dużo bardziej intuicyjne i prostsze niż chociażby programowanie proceduralne. Dodatkowo firma Microsoft poza samym językiem programowania dostarczyła użytkownikom bardzo przyjemne środowisko programistyczne o nazwie „Visual Studio”. Za jego pomocą możemy w prosty sposób tworzyć projekty programistyczne, a sama aplikacja na bieżąco wyłapuje błędy składni. Warto wspomnieć, że C# wraz z Javą są na tyle charakterystycznymi językami programowania, że ich kod jest kompilowany do specjalnego, innego języka i wykonywany za pomocą środowiska uruchomieniowego, w tym przypadku „.NET Framework” lub „.NET Core”.

C# – czy warto?

Język programowania C# rośnie coraz bardziej na popularności i jest pożądany przez wiele firm programistycznych. Stanowiska developerów C# gwarantują bardzo wysokie zarobki. Poza czystym programowaniem aplikacji, C# jest wykorzystywany chociażby jako język skryptów dla środowiska Unity, służącego do tworzenia gier komputerowych.

Dodatkowo sama składnia i środowisko programistyczne tego języka są bardzo przyjemne, więc warto pochylić się nad jego nauką, zwłaszcza jeżeli chcemy programować obiektowo.