Jaki komputer będzie odpowiedni dla profesjonalnego grafika?

Podczas prac graficznych niezbędny jest dobry sprzęt komputerowy. Do tworzenia prostych grafik do mediów społecznościowych w zupełności wystarczy domowy laptop lub nawet telefon komórkowy. Jednak do profesjonalnych prac, takich jak projektowanie stron internetowych, montaż wideo lub tworzenie projektów architektonicznych potrzebny jest naprawdę mocny sprzęt, który udźwignie wymagania profesjonalnego oprogramowania do obróbki graficznej. Jak dobrać odpowiedni komputer do pracy graficznej?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jaki komputer jest potrzebny do zaawansowanych prac graficznych
  • jakie podzespoły komputerowe są najważniejsze przy wyborze sprzętu do obróbki grafiki
  • czy lepszy jest komputer stacjonarny czy laptop
  • dlaczego warto zakupić profesjonalny komputer graficzny

Jaki komputer jest potrzebny przy pracach z grafiką, aby bez zarzutu przeprowadzał obsługę wszelkich zadań obliczeniowych?

Komputer dla grafika musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim muszą spełniać wymagania profesjonalnych aplikacji graficznych, takich jak środowiska CAD/CAM czy Adobe Lightroom. Przykładowo, ten ostatni program do prawidłowej obsługi wymaga 64 bitowego procesora, 8 GB RAM, 10 GB miejsca na dysku twardym, monitora o rozdzielczości minimum 1280 × 768, karty graficznej z obsługą DirectX 12 i 2 GB pamięci VRAM. Są to wymagania minimalne, do bardziej wymagających prac niezbędny będzie jeszcze mocniejszy sprzęt. Jeżeli zajmujemy się pracami graficznymi zawodowo lub potrzebujemy sprzętu dla naszych pracowników, nie warto oszczędzać na parametrach urządzeń do obróbki graficznej. Może to sprawiać wiele problemów grafikom, utrudniać ich prace i wydłużać czas tworzenia projektów, chociażby poprzez dłuższe generowanie obrazów i plików. Jak zatem dobrać odpowiedni sprzęt do obróbki grafiki?

Dysk twardy, karta graficzna… Na co jeszcze zwrócić uwage przy wyborze komputera dla grafika?

Najbardziej oczywistymi podzespołami jakie przychodzą nam na myśl podczas wyboru komputera dla grafika jest karta graficzna i dysk twardy. Karta graficzna i procesor graficzny zajmują się generowaniem grafiki komputerowej i są bardzo ważnym elementem sprzętu do obróbki graficznej. Aby wszystko generowało się płynnie i wyglądało jak najlepiej karta graficzna musi być z najwyższej półki. Podzespoły o średnich parametrach mogą być wystarczające do mniej zaawansowanych prac, ale nie dają gwarancji bezproblemowego korzystania ze sprzętu.

Gdy myślimy o twardym dysku przychodzi nam na myśl jego pojemność. Jednak nie tylko ona ma znaczenie przy pracy z grafiką i wideo. Dysk twardy służy do magazynowania dużych plików, ale bardzo istotna jest również jego szybkość i niezawodność. Komputer dla grafika komputerowego musi być pojemny, ale też musi mieć szybki i bezawaryjny dostęp do poszczególnych plików. Podczas profesjonalnej pracy niezbędne jest tworzenie kopii zapasowych, jednak potencjalna awaria dysku może znacznie przeszkodzić w naszej pracy i opóźnić zakończenie projektu. Jeśli chodzi o pojemność, do tej pory w tej kategorii królowały dyski talerzowe (HDD). Jednak nowoczesne dyski półprzewodnikowe (SSD) są coraz bardziej pojemne, a dodatkowo charakteryzują się dużo większą szybkością działania. Istnieją też dyski hybrydowe, łączące oba rodzaje podzespołów ze sobą. Wybierając odpowiedni sprzęt, musimy się zastanowić co jest dla nas najważniejsze.

Inne, niedoceniane przy pracach graficznych podzespoły to procesor i pamięć RAM. Mają one niebagatelny wpływ na szybkość działania systemu operacyjnego, a zatem i całego komputera. Dodatkowo podczas obróbki dużych plików graficznych i wideo potrzebujemy dużej mocy obliczeniowej i pamięci, aby przechowywać obiekt naszych prac. Szybkość procesora i wielkość pamięci operacyjnej ma równiez duże znaczenie przy generowaniu plików podczas zapisywania naszej pracy. W przypadku niektórych programów graficznych nawet najlepsze komputery potrzebują kilkunastu minut na wygenerowanie efektu końcowego. Dlatego w przypadku komputera dla grafika musimy pamiętać, żeby zaopatrzyć się w wydajny procesor o wysokiej częstotliwości taktowania. Nowoczesne procesory dodatkowo posiadają procesor graficzny (GPU), który może odciążyć naszą kartę graficzną podczas niektórych prac.

Ostatnim, ale równie ważnym elementem pracy przy programach graficznych jest oczywiście monitor. Musi on być odpowiednio duży i pracować w jak najwyższej rozdzielczości, generować odpowiednią paletę kolorów, oraz nie męczyć oczu użytkownika podczas wielogodzinnych prac. Sprzęt z dolnej półki zdecydowanie nie spełni naszych wymagań, dlatego warto zainwestować w monitor o jak najlepszych parametrach. Zdecydowanie zwiększy to komfort pracy użytkownika.

Komputer stacjonarny czy laptop? A może wyspecjalizowane komputery graficzne?

Wybierając komputer dla grafika mamy kilka możliwości. Może to być tradycyjny komputer stacjonarny, laptop lub wyspecjalizowany komputer graficzny (np. https://sklep.itmedia.pl/kategoria/komputery-i-laptopy/komputery-graficzne/). Laptop może być kuszącym rozwiązaniem ze względu na swoją lekkość i mobilność, jednak przy bardziej zaawansowanych pracach może nie spełniać swojego zadania. Z pewnością będzie wymagał dodatkowego monitora (lub dwóch), co znacznie ogranicza jego główną zaletę. Laptopy o dużej mocy obliczeniowej i mocnych kartach graficznych są również zdecydowanie droższe od swoich stacjonarnych odpowiedników. W dodatku musimy kupić model o określonych parametrach, bez możliwości zmiany jego podzespołów. Z tego powodu laptop może być wygodny dla mało wymagających projektów, jednak nie do końca sprawdzi się w większych zastosowaniach.

Komputer stacjonarny to zdecydowanie lepszy wybór. Możemy dowolnie wybierać jego parametry, nawet kupując gotowy zestaw. Bez problemu wymienimy w nim nie tylko dysk twardy czy pamięć RAM, ale również procesor, kartę graficzną czy nawet całą płytę główną. Możemy go z łatwością uzupełnić o dodatkowe elementy. Ma również lepsze możliwości chłodzenia.

Dla najbardziej zaawansowanych projektów najlepszym wyborem będzie dedykowany komputer graficzny. Jest on specjalnie skonfigurowany do pracy z narzędziami z określonego środowiska (np. CAD lub Lightroom), dzięki czemu gwarantuje nam najlepszą możliwą wydajność podczas pracy z naszymi projektami. Często możemy kupić model z już zainstalowanym i skonfigurowanym interesującym nas oprogramowaniem, dzięki czemu możemy od razu po zakupie zabrać się do pracy, bez zbędnych działań.